O planach inwestycyjnych spółki Raf Ekologia, dotyczących rozbudowy jedlickiej spalarni odpadów słyszał niemal każdy z mieszkańców. Ten temat wzbudza ogromne emocje. O tym co planują władze spółki rozmawia się nie tylko przy stole, ale na ulicach i w sklepach. Mówi się o tym nawet pod kościołem. Inwestor zaplanował bowiem zwiększenie mocy przerobowych spalarni z obecnych 10 megaton do 20 megaton rocznie! W piątek 11 sierpnia o godz. 18:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu odbędzie się rozprawa administracyjna.

Dwukrotne zwiększenie mocy przerobowych spalarni

Projekt planu inwestycyjnego, w zakresie zwiększenia ilości przetwarzanych termicznie odpadów, wywołuje (zdecydowany!) sprzeciw wśród znacznej części mieszkańców Gminy Jedlicze i okolicznych miejscowości.

– Nie traćmy czasu na kłótnie i spory. To my dzisiaj bierzemy odpowiedzialność za przyszłość swoją i naszych dzieci. Weźmy sprawę w swoje ręce. Nasz głos ma olbrzymie znaczenie! Przyjdziemy walczyć. Do zobaczenia w piątek, na rozprawie – mieszkaniec ul. Brzozowej z Jedlicza.

Niewielka odległość instalacji od zabudowań mieszkalnych, już w chwili obecnej (nawet przy obecnej mocy przerobowej spalarni !), stanowi o jej znacznej uciążliwości dla mieszkańców. Trudno nawet przewidywać, jak rozbudowa wpłynie na poziom życia mieszkańców, w aspekcie odczuwania oddziaływania odorowego spalarni.

Gdzie, kiedy i w jakim celu odbędzie się rozprawa?

Rozprawa administracyjna z udziałem społeczeństwa (mieszkańców) odbędzie się w piątek 11 sierpnia o godz. 18:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu w sprawie toczącego się postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Rozbudowa i przebudowa instalacji termicznego przekształcania odpadów innych niż komunalne wraz z wyposażeniem infrastruktury gospodarowania tymi odpadami”.

Dlaczego mieszkańcy powinni wziąć udział w rozprawie?

Powodów jest wiele. Najważniejsze jest nasze zdrowie i życie. Odpowiedzialność bierzemy także za życie przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków.

 

 

51 KOMENTARZE

 1. Tak? Bracie Idź do spowiedzi i przeproś Boga za to, że wprowadzasz ludzi w błąd! NIKT NIE CHCE NIKOGO TRUĆ.
  Twój problem polega na tym, że w tej gminie słucha się MIESZKAŃCÓW, a nie jak za Twojej KADENCJI OBIECUJE SIĘ GRUSZKI na wierzbie.
  PRZYPOMNIJ SOBIE, KIEDY ZBUDOWANO SPALARNIE? 🙂 PAMIĘTASZ ?

  WIĘC MIEJ RESZTKI HONORU !! NIE KŁOĆ SIĘ!! PRZYJDŹ W PIĄTEK TO DOWIESZ SIĘ KTO KRĘCI :))
  POZDRAWIAM

 2. Obecna burmistrz zaprasza mieszkańców na rozprawę do GOKu, żebyśmy zaprotestowali wobec planów spółki, radni i burmistrz są przeciwni rozbudowie, a za poprzednich kadencji przez wiele lat ta firma sponsorowała wiele imprez!!
  Ot taka różnica! 🙂 Ja na obecną panią burmistrz nie głosowałem, ale gratuluję tej konsekwencji w działaniu na rzecz mieszkańców.
  Mobilizujmy się! Jeden za wszystkich wszyscy za jednego!

 3. nie lubię polityki i nie interesuje się ale rzygam tym co robi mściwygość który nie może się jeszcze pogodzić. oczywiście chodzi mi o wpis Tomm. truje spalarnia ciołku. zarejestruj się do lekarza.

 4. Szanowni Państwo,
  apeluję i proszę! Błagam. Zmobilizujmy się i przyjdźmy na tę rozprawę w piątek. Od tych kilku chwil może zależeć nasze życie i życie naszych rodzin, przyjaciół, pokoleń!!

  Liczę na Was.

 5. spalarnia to samo zło. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy, którzy mieszkają najbliżej tego syfu. Nie można pozwolić na trucie nas i naszych dzieci!

 6. Dla zainteresowanych tematem.
  Na wstępie informacja co do stanu powietrza w Jedliczu i nie łączmy tego ze spalarnią bo nie można. (wszyscy palą a powietrze się przemieszcza)
  Załącznik nr 16 do raportu oddziaływania na środowisko zadania pn. „Rozbudowa itd….. szkoda słów.
  Benzo(a)piren w pyle PM10 poziom stężenia 2,3 ng/m3 230 % wartości dopuszczalnej.
  Kto nie zna benzo(a)pirenu. Polecam internet, który wie wszystko. Ciekawe prawda?
  Pozdrawiam wszystkiego zdrowego na terenie gminy Jedlicze..

 7. Ludzie trzeba ta spalarnie całkowicie zamknąć. To my decydujemy o tym. Kto wie co oni tam palą za pieniadze a my i nasze dzieci to wdychaja. Oni sie bogacą a my chorujemy.

 8. niech sobie spalacz wybuduja w glebokich Bieszczadach , ciemnogród się dawno skończył to nie wmawiajcie że to jest bezpieczne dla naszego zdrowia,dobrze że macie tam pracę lub ktoś z waszej rodziny ale nie myślcie że ludzie są tak głupi I w to uwierzą. W puszczy o drzewa się biją żeby nie wycinać to może by Ci ekolodzy do Jedlicza przyjechali ….

 9. Witam wszystkich zainteresowanych sprawą rozbudowy spalarni odpadów innych niż komunalne czyli całego gorszego syfu niż śmieci, Szkoda , że moderator strony nie napisał o proteście społecznym organizowanym w tym samym dniu
  o godz 17:00. Zapraszam wszystkich na protest społeczny niech się Wszyscy dowiedzą co myślimy na temat Spalarni na terenie naszej Gminy.
  http://www.twojaprzyszłość.org.pl
  ZAPRASZAM WSZYSTKICH KTÓRZY SĄ PRZECIWNI TEMU PROCESOWI
  JEDLICZE GOK 11.08.2017 Piątek godz 17:00

    • Odpowiadam. Od pewnego czasu ponieważ pewien przedsiębiorca postanowił zwiększyć dwukrotnie ilość spalanych odpadów. Zadaj sobie pytanie czy wiesz co tam jest spalane i na jakich warunkach?. Gwarantuję Ci , że zabraknie Twojego czasu w celu poznania wszelakich szczegółów np:
     1) temperatury spalania substancji zawierających np. chlor?
     2) zabezpieczenia składowiska odpadów?
     3) emisji spalin kto prowadzi monitoring i kiedy? badania nadzór itd.
     4) oddziaływania na środowisko? bo to co jest w raporcie to dla mnie jest …..
     5) transport drogami publicznymi? hermetyzacja
     itd itd

 10. Cała Męcinka powinna być na tym spotkaniu. Jesteśmy położeni w kotlinie i cały ten syf osiada nad nami. Dzisiejszy poranek był nie do wytrzymania. Zawiesiste, śmierdzące spalonym mięsem powietrze. Tego się nie da wytrzymać.

 11. Apel do wszystkich zainteresowanych naszą wspólną przyszłością o aktywny udział w piątkowym PROTEśCIE przeciwko spalarni w Jedliczu . Przypominam 11.08.2017r godzina 17 w Jedliczu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Ubieramy się na czarno.

 12. Obecna splarnia powinna zniknąć ! Nie ma mowy nawet o rozbudowie . Nie ma dnia ani nocy – żeby nie było czuć tego cholernego trującego smrodu!! Wydaje mi się ze jest jeszcze gorzej jak było. Niestety drugi człon nazwy właściciela nie ma nic wspólnego w ekologia..

 13. Kto pozwolił na budowę spalarni? Mieszkańcy Jedlicza nie są świadomi jakim zagrożeniem jest spalarnia, w Krośnie potrafią protestować przeciw podobnym inwestycją u nas ciężko zmobilizować ludzi.

 14. Bo ważniejsze są drzewa z kornikami w lesie niż ludzie?! Gdzie są ekolodzy ? a może by spalacz do puszczy przenieść ,nie musieli by drzew wycinać ,na pewno by wszystkie kroniki wyzdychaly po tygodniu.

 15. bronmy sie przed tym dziadostwem gosciu jak chce robic kase niech leci na ksiezyc on sie bedzie bogacil a nam tylko smrod pozostaje rozbudowa tu nic nie da trzeba zamknac ten biznes

 16. P. Tadeusz Józef Mokrzycki (właściciel spółki Raf-Ekologia) podczas rozprawy starał się nas ośmieszyć, obrazić, podważyć tezy wszystkich wniosków i pytań do niego skierowanych.
  Profesor Stanisław Kandefer, obecny na rozprawie jest wykładowcą na katedrze procesów cieplnych, ochrony powietrza i utylizacji odpadów. Poświecił 2 dni na zapoznanie się z raportem. Jest specjalistą od budowy spalarni, ma w swoim dorobku 100 publikacji naukowych. Na rozprawie zadał P. Mokrzyckiemu kilka pytań i wypunktował błędy w przestawionych procesach technologicznych zawartych w raporcie. W odpowiedzi na jego pytania również i jemu inwestor p. T. J Mokrzycki wytknął niekompetencję (S. Kandefer. wyszedł wcześniej).
  Wszystkich mieszkańców Jedlicza ze strony p. Mokrzyckiego dotknęła buta, arogancja, hipokryzja, lekceważenie, obrażanie, ośmieszanie. Wszyscy zdali sobie sprawę, że jest tak pewny siebie, bo uznał, że ma sprawę wygraną i może dalej rozwijać swój szkodliwy interes nie licząc się z nikim i niczym. Czeka nas trudna walka, ale się nie poddamy, będziemy się uczyć jak skuteczniej protestować i szukać rozwiązań w naszej sytuacji.
  Pozdrawiam, mieszkanka Dobieszyna, Małgorzata Ginalska

 17. Czemu nie ma żadnego artykułu ,fotorelacji z wczorajszego protestu? Na teraz krosno jest więcej informacji o naszej gminie niż na jedlickim portalu i to od dawna tak jest,co to się dzieje?!

 18. Żałuję , że nie mogłam wczoraj uczestniczyć w proteście. Chciałabym jednak dowiedzieć się KTO wpadł na karkołomny pomysł usytuowania spalarni odpadów w Dołach Jasielsko-Sanockich? Wszak Kotlina Krośnieńsko-Jasielska otoczona jest pasem wzgórz o wys.ok.280-350 m. Zanieczyszczenie powietrza zagraża nie tylko naszej Gminie ale wszystkim w niej mieszkającym / Krosno, Jasło, Biecz i Gorlice oraz uzdrowiska Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój/. Walczymy ze smogiem – opalanie węglem, spalanie produktów ropopochodnych- a zapominamy że za wszystkim stoi rakotwórczy benzopiren i jego pochodne. Czy w naszej Gminie jest choć jeden dom w którym ktoś nie zachorował na nowotwór ew. choroby płuc?

 19. Niestety dla mieszkańców i dla mnie- ale Raf-ekologia działa zgodnie z prawem, ma wszelkie decyzje w tej sprawie od władz wojewódzkich , proszę wejść na stronę spółki i przejrzeć zakładkę- Decyzje, ostatni dokument z dnia 31.01.2017 decyzja, w której między innymi określono dla spółki ilości odpadów w ramach tzw. pozwolenia zintegrowanego dla odpadów szczególnie niebezpiecznych , na maksymalną ilość w ramach przetwarzanych w procesie D10 do 10 000 Mg/rok czyli 10 000 ton/rok a w ramach procesu R1 do 400 Mg/rok czyli 400ton/rok , Co kluczowo istotne dla sprawy która się toczy , operator instalacji został również zobowiązany – najprościej mówiąc do dostosowania do przepisów powierzchni magazynowania zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych w czasie do 31.12.2018. W załącznikch 5 i 7 wskazano szczegółowo sposoby i miejsca magazynowania odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia w procesie D10 i R1. Mam nadzieję że znakomity specjalista szanowany w środowisku akademickim Politechniki Krakowskiej Pan Prof. dr hab.inż. St.Kandefer wyjaśnił technikalia , bo za mało tu miejsca. Czas obowiązywania wydanej decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami dla spółki – nieokreślony!. Spółka musi dokonać koniecznych zmian bo określono ich ramy w dokumentach urzędowych… Szacunek dla Pana Borcza i Pani Bril, że zdecydowali się uczestniczyć w proteście i wykazali dobra wolę , podobnie jak Pan Starosta . Reszta protestu niestety nie przygotowana merytorycznie- pozdrawiam wszystkich przyszłych sąsiadów .Trzeba rozumem -nie krzykiem.

 20. Proponuję nagłośnić sprawę – uwaga.tvn.pl/kontakt – niech usłyszą! tak dalej nie może być – należą nam się dogodne warunki do mieszkania z rodziną i wychowywania młodego pokolenia! Odnoszę wrażenie że jest coraz gorzej. Nie ma dnia ani nocy żeby nie było czuć tego cholernego smrodu! Obecna spalarnia powinna zniknąć. Nie ma mowy o rozbudowie! ! !

 21. KTO PRACUJE W TEJ SPALRNI TY ,CZY KTOS RODZINY??? Zmienisz zdanie jak będziesz jeździł Ty albo ktoś z twojej rodziny na chemię do Brzozowa,głupi uśmiech Ci z gęby zniknie,słaba masz glowe jak nie możesz pojąć ze pieniądze to nie wszystko,ta twoja pewność jest chwiejna i na pokaz bo byś tu tak nie szczekal

 22. KTO PRACUJE W TEJ SPALRNI TY ,CZY KTOS Z RODZINY ŻE TAK CHWALISZ ??? Zmienisz zdanie jak będziesz jeździł Ty albo ktoś z twojej rodziny na chemię do Brzozowa,głupi uśmiech Ci z gęby zniknie,słaba masz glowe jak nie możesz pojąć ze pieniądze to nie wszystko,ta twoja pewność jest chwiejna i na pokaz bo byś tu tak nie szczekal

 23. Było dokładnie tak jak opisuje Pani Małgorzata. Portal informacyjny jedlicze24 nagrywał całą rozpawę, czekamy na film- wideo aby wszyscy zobaczyli jej przebieg.

 24. JESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZA ROZBUDOWĄ I MODERNIZACJĄ
  OBY TAK DALEJ – Trzeba nam zakładów pracy z których płyną podatki do gminy
  Ci co protestują widać chcą aby z Jedlicza juz wyniosły sie wszystkie zakłady .
  Splast już w Krośnie, Rafineria już praktycznie nie istnieją co dalej?
  Ludzie przecież wszyscy mówią ze ta rozbudowa i modernizacja polepszy stan spalarnii i przyzcyni się do zwiększenia bezpieczeństwa
  Proszę przeczytać raporty a później protesty

 25. do ekolog – bzdury pleciesz, zacznij rozróżniać wartości ekonomiczne od zdrowia populacji .
  ZDROWIA NIE KUPISZ ZA ŻADNE PIENIĄDZE.
  Jeśli nie POMAGASZ to nie PRZESZKADZAJ !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ