Weszła w życie w niedzielę (1.10). – Ustawa dezubekizacyjna to przywrócenie sprawiedliwości i zwrócenie uwagi, że państwo polskie nie pozwoli więcej na to, żeby osoby, które były ofiarami cierpiały, a oprawcy czerpali profity – powiedziała w „Gościu Wiadomości” TVP premier Beata Szydło.

1 października weszła w życie tzw. Ustawa dezubekizacyjna, która obniża emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Na mocy ustawy od początku października, świadczenia emerytalne i rentowe byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza Instytut Pamięci Narodowej.

Kogo obejmie ustawa dezubekizacyjna?

Wchodząca w życie tzw. ustawa obejmie tylko byłych funkcjonariuszy SB, a nie obejmuje byłych milicjantów, strażaków, czy lekarzy – przypomniał w poniedziałek (30.09) w radiowych „Sygnałach Dnia” szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Poinformował, że ustawą obniżającą emerytury byłym funkcjonariuszom SB objętych jest 39 tys. osób.

Wpłynęły już pierwsze odwołania

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło już ok. 3 tys. odwołań, które są w trackie rozpatrywania.

Kto ma szanse na pozytywne rozpatrzenie odwołania?

Trzeba spełniać dwa kryteria łącznie: po pierwsze czas służby w SB musi być krótki, po drugie już w wolnej Polsce ten ktoś musiał wykazać się rzetelną służbą, w szczególności z narażeniem zdrowia i życia – poinformował Błaszczak. Dodał, że jest także sądowa droga odwoławcza.

25 KOMENTARZE

  1. Redaktorku grunt ci się pali pod nogami z arbuzem i wpadacie w nerwy ! Informacja którą umieściłeś już wszyscy się z telewizji dowiedzieli o tym . Nic nowego nie napisałeś . Martw się ty i arbuz bo czas twojej kariery powoli dobiega końca a skończy się w dniu wyborów i zostaniesz wtedy pociągnięty do odpowiedzialności .

  2. Czemu służy ten artykuł Panie redaktorze? Grunt się pali powiem brzydko pod dupą ciężko będzie się od stołka odkleić ale nie płacz kobiecino bo tu miejsca brak na twe babskie łzy…

  3. do minister pycha to bardzo cięzki grzech! nie bądz taka pewna, że nie będziesz musiała w życiu dorobić!!dzisiaj masz kasę a za kilka lat możesz żebrać nie kpij z emerytow bo przyjdzie i na ciebie czas!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ